ADVOKATSKE USLUGE ZA PORODIČNE PRAVNE PROBLEME
Naša misija je da vam pružimo pravnu podršku i zaštitimo vaša prava u najvažnijim porodičnim situacijama.
Usluge

Sporazumni razvod braka
U Srbiji postoji mogućnost sporazumnog razvoda braka, kada se supružnici dogovore oko svih pitanja koja se odnose na razvod braka i podnesu sporazumni predlog nadležnom sudu.

Tužba za razvod braka
Kada jedan od supružnika ne želi razvod ili ne postoji dogovor između supružnika, postupak razvoda započinje podnošenjem tužbe za razvod braka nadležnom sudu.

Međunarodni razvod braka
Kada je uključen element inostranosti naši advokati zastupaju klijente pred sudovima u Srbiji, ali i u inostranstvu.

Vanbračna zajednica
Razilaženje vanbračnih partnera otvara pitanje podele zajednički stečene imovine. Sporazum o podeli zajedničke imovine obuhvata sve imovinske odnose među partnerima.

Starateljstvo nad decom
Ukoliko postoji zajedničko maloletno dete, sud će u postupku razvoda utvrditi mere za zaštitu i ostvarivanje prava deteta, kao i obaveze roditelja u vezi sa detetom ukoliko se roditelji ne dogovore u sporazumnom predlogu za razvod braka.

Alimentacija
Alimentacija je novčana naknada koju jedan roditelj plaća drugom roditelju sa kojim dete živi radi izdržavanja zajedničkog deteta.

Zastupanje u postupku utvrđivanja ili osporavanja očinstva
Ukoliko otac deteta nije upisan u matičnu knjigu rođenih, potrebno je pokrenuti postupak da se utvrdi ko je otac deteta. S druge strane, može se osporiti očinstvo ocu koju je upisan u detetovu matičnu knjigu rođenih. Nezavisno od toga da li želite da utvrdite ili osporite očinstvo pružamo vam pravnu podršku koja je prilagođena vašim jedinstvenim potrebama i ciljevima.

Zastupanje u postupku lišenja poslovne sosobnosti
Postupak se obično pokreće podnošenjem zahteva sudu od strane zainteresovane strane, kao što su članovi porodice, staratelji, ili drugi zakonski zastupnici, sudu na čijoj teritoriji lice koje se lišava poslovne sposobnosti ima prebivalište ili boravište.

Sastavljanje bračnih ugovora
Predbračni ugovori, poznati i kao ugovori o imovinskim odnosima u braku, su pravni dokumenti koji se sklapaju između budućih supružnika pre sklapanja braka. Ovi ugovori se koriste kako bi se regulisali imovinski odnosi između supružnika tokom braka i u slučaju razvoda ili smrti jednog od supružnika.

Podela imovine i dugova
Nakon razvoda braka otvara se pitanje podele zajednički stečene imovine bračnih/vanbračnih partnera kao i eventualnih dugova.

Zaštita od nasilja u porodici
Nasilje u porodici zahteva hitnu i odlučnu reakciju. Naša advokatska kancelarija je tu da Vam pomogne u zaštiti od nasilja i pruži pravnu podršku koja Vam je potrebna.

Benefiti rada sa advokatom
Angažovanjem naše kancelarije za porodično pravo, možete očekivati:
- Stručnu pravnu pomoć
- Posvećenost rešavanju vašeg slučaja
- Smanjenje stresa tokom pravnih postupaka
- Zaštitu vaših prava i interesa
Ko su naši klijenti?
Naši klijenti su pojedinci i porodice koji se suočavaju sa različitim pravnim pitanjima u vezi sa porodičnim odnosima. Veliki broj naših klijenata je iz drugih zemalja, širom Srbije, kao što su: Austrija, Slovenija, Švajcarska, Italija, Grčka, Nemačka, SAD, Kanada i Afrika.

Kako radimo?
Naš tim advokata pristupa svakom slučaju individualno, pružajući personalizovanu pravnu podršku i zastupanje. Počinjemo sa besplatnom konsultacijom kako bismo bolje razumeli vaš slučaj i pružili vam jasne smernice za dalje postupanje.

O nama
Naša advokatska kancelarija ima višegodišnje iskustvo u oblasti porodičnog prava i ponosimo se visokim nivoom stručnosti i posvećenosti našim klijentima. Naš cilj je da vam pružimo pravnu podršku koja će vam pomoći da ostvarite pravičan i uspešan ishod.
300+
uspešno rešenih predmeta
24/7
dostupni smo vam
100%
uspešnost u brakorazvodnim parnicama
FAQ
Gde se podnosi zahtev za razvod braka?
Podnosi se nadležnom sudu prema mestu prebivališta supružnika, odn.sudu gde je bilo poslednje zajedničko prebivalište supružnika.
Da li je sud nadležan ili notar?
Razvod braka je u nadležnosti Osnovnog suda prema mestu prebivališta supružnika.
Koji papiri su mi potrebni za razvod braka?
Za početak biće Vam potreban Izvod iz knige rođenih za oba supružnika (i decu ako imate), Izvod iz knjige venčanih i List nepokretnosti iz katastra.
Da li mi je potreban advokat za razvod braka?
Da, bilo bi preporučljivo da imate advokata, ali nije i obavezno naročito ako je reč o sporazumnom predlogu za razvod braka. Advokat će vam pomoći u pripremi dokumentacije, savetovati vas o pravnim pitanjima i zastupati vaše interese u sudskom postupku te se pobrinuti da se ništa ne izostavi.
Kome će deca pripasti nakon razvoda?
Sporazum o vršenju roditeljskog prava koji predstavlja dokument koji reguliše način na koji će roditelji vršiti svoje roditeljsko pravo u slučajevima razvoda braka ili prekida zajedničkog života. Ukoliko roditelji ne uspeju da se sporazumeju o vršenju roditeljskog prava, sud će doneti odluku o tome kako će se roditeljsko pravo vršiti. Sporazum o vršenju roditeljskog prava može se sklopiti pred sudom ili van suda.
Koliko traje sporazumni razvod braka?
Sporazumni razvod braka je brži i jednostavniji od razvoda braka koji se rešava sudskim putem. On se najčešće završava na prvom ročištu.
Koliki su sudski troškovi za razvod braka?
Prilikom podnošenja tužbe za razvod braka sud odmerava sudsku taksu koja je u visini oko 2.600,00 dinara.
Koliki su advokatski troškovi za razvod braka?
U skladu sa Advokatskom Tarifom Republike Srbije i dogovora sa svojom strankom advokat odmerava visinu svojih troškova postupka.
Ko plaća sudske troškove za razvod braka?
Troškove razvoda snose oba supružnika na jednake delove mada u nekim slučajevima obaveza plaćanja troškova može da tereti samo jednog supružnika.
Promena prezimena nakon razvoda braka
Supružnik koji je promenio prezime sklapanjem braka može u roku od 60 dana od dana prestanka braka uzeti prezime koje je imao pre sklapanja braka.
Kada mogu da podnesem tužbu radi podele imovine?
Pravo da podnesete tužbu i zahtevate podelu imovine koju ste stekli u toku trajanja bračne zajednice ne zastareva što znači da je možete podneti u bilo koje vreme.
Da li imam pravo da tražim alimentaciju?
Prema Porodičnom zakonu, kojim se reguliše pitanje izdržavanja dece, oba roditelja su dužna da izdržavaju svoju decu i obezbede im odgovarajući standard života. Ova obaveza traje i nakon razvoda braka odn.prestanka vanbračne zajednice, a sve u cilju zaštite najboljeg interesa deteta.
Koliko iznosi naknada na ime alimentacije?
Roditelji se mogu dogovoriti o iznosu izdržavanja van sudskog postupka. Ukoliko se roditelji ne mogu dogovoriti, odluku donosi sud. Visina alimentacije zavisi od visine mesečnih primanja davaoca izdržavanja i kreće se u rasponu od 15% do 50% stalnih mesečnih primanja.
Da li je obavezno plaćati alimentaciju?
Roditelj ima obavezu plaćanja alimentacije. U suprotnom može krivično odgovarati s obzirom da je u našem KZ, ne davanje alimentacije predviđeno kao krivično delo.
Da li vanbračno dete ima pravo na alimentaciju?
Apsolutno da. Prava dece rođene u braku i van braka su u potpunosti ista odn.izjedančena.
Da li imam pravo da nasledim imovinu svog vanbračnog partnera?
Dok bračni partner, prema zakonu, ima pravo na nasleđivanje imovine preminulog supružnika, vanbračni partner, prema zakonu, nema to pravo.
Da li imam pravo na porodičnu penziju posle smrti svog vanbračnog partnera?
Prema članu 28 stav 2 Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju (ZPIO), pravo na porodičnu penziju mogu ostvariti i bračni supružnik i vanbračni partner ako su proveli najmanje tri godine u braku ili vanbračnoj zajednici, ili ako imaju zajedničko dete sa osiguranikom koji je preminuo ili osobom koja koristi prava iz tog osiguranja.
Kako se dokazuje postojanje vanbračne zajednice?
Zahtev za utvrđenje postojanja vanbračne zajednice se pokreće podnošenjem predloga nadležnom sudu. Ovaj predlog treba da sadrži relevantne informacije i dokaze, uključujući podatke o podnosiocu predloga, trajanju vanbračne zajednice, svedocima, kao i relevantne dokaze kao što su izvodi iz matičnih knjiga, fotografije, medicinska dokumentacija i slično.
Kome treba prijaviti nasilje u porodici?
Nasilje u porodici treba prijaviti nadležnom Centru za socijalni rad i nadležnoj policijskoj stanici.
Za više informacija i zakazivanje konsultacija, kontaktirajte nas na:

Telefon
+38121-528-082
+38160-087-32-74

Adresa
21000 Novi Sad,
Maksima Gorkog br.6

Radno vreme
- Pon-Pet: 9:00-17:00
- Vikend: po dogovoru